Międzynarodowy Festiwal Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Rosyjski Chór Cerkiewny z Kaliningradu gościem specjalnym festiwalu!

2015-10-13

Podczas inauguracji tegorocznego festiwalu zaśpiewa rewelacyjny Chór Męski Cerkwii Św. Andrzeja Apostoła pod dyrekcją Aleksieja Rodionowa z Kaliningradu / Rosja. W programie wykonane zostaną utwory muzyki cerkiewnej oraz rosyjskich mistrzów muzyki klasycznej.

 

Chór  Męski pod dyrekcją Aleksieja Rodionowa został założony w 2011 roku w Cerkwi  Św. Apostoła Andrzeja kaliningradzkiej diecezji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jego założycielem i kierownikiem jest Aleksiej Rodionow,  absolwent (1995-2000) Państwowego Konserwatorium im.Kurmangazy w Ałmaacie (Kazachstan) w  klasie profesora A.V. Mołodowa, zasłużonego Artysty ZSRR.

Prof. Mołodow  jest uczniem słynnego rosyjskiego dyrygenta chóralnego A.W. Swiesznikowa. W 2011 roku  chór liczył 5 śpiewaków, a w 2012 już 6-8 a od 2013 roku liczba członków chóru liczy od 10 do 15 osób. Chór jest stałym uczestnikiem Festiwalu Muzyki Sakralnej Sacred Music Festival, który odbywa się w Kaliningradzie. 

W maju 2012 roku na VIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Konkurencji w Sopocie chór zdobył srebro, tego samego roku w ramach programu - Dni Kultury Obwodu Kaliningradzkiego w Szczecinie, chór wykonał recital muzyki sakralnej w Cerkwi św. Mikołaja i na Zamku Książąt Pomorskich.

W latach 2012 i 2013 chór często występował na najlepszej scenie Kaliningradu w filharmonii, otrzymał także dyplom Wydziału Kultury miasta Kaliningrad. W maju 2013 roku na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2013" w Białymstoku,  zdobył pierwsze miejsce w  kategorii chórów kościelnych.

W październiku tego roku roku brał udział w XIII Koncertach Muzyki Kościelnej w Giżycku, zaś na XIII Międzynarodowym Festiwalu, konkursie muzyki chóralnej im.Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie zdobył "Złoty Dyplom" oraz nagrodę i dyplom dla "Najlepszego Chóru Zagranicznego".

W repertuarze chóru znajdują się m.in. utwory Czajkowskiego, Musordskiego, Nowowiejskiego.

zamknij